ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

"Karczeby" Adama Pańczuka najlepszą książką w konkursie POY Krzysztof Mularczyk

2014-02-26
3 komentarzy
56
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
"Karczeby" Adama Pańczuka najlepszą książką w konkursie POY
Z cyklu "Karczeby", fot. Adam Pańczuk
Książka Adama Pańczuka "Karczeby" zwyciężyła w konkursie Pictures of the Year International w kategorii "Best Photography Book". W gronie finalistów znalazła się także "Swell" Mateusza Sarełło

Publikacja "Karczeby" to książka opowiadająca o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury. Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na Polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź- pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W książce pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś. Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku, ale też upływem czasu.


"Karczeby" Adama Pańczuka. Projekt graficzny albumu wykonała Ania Nałęcka.
"Karczeby" Adama Pańczuka. Projekt graficzny albumu wykonała Ania Nałęcka.

Adam Pańczuk (1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Realizując swoje projekty zadaje pytania - wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Był stypendystą Ministerstwa Kultury. Łatwość z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami – m.in. 2011 Pictures of the Year International II nagroda w Portrait Series, 2009 Magnum Expression Award I Honorowe wyróżnienie, 2009 Grand Press Photo I miejsce za reportaż w kategorii Ludzie, 2009 Sony World Photography Awards Finalista w kategorii Fine Art Portraiture, 2006 National Geographic I miejsce w kategorii Kultura.

W gronie finalistów kategorii "Best Photography Book" znalazł się także Mateusz Sarełło ze swoją publikacją "Swell", którą również projektowała Ania Nałęcka. O swojej książce pisze: "Miał to być projekt dokumentalny o Morzu Bałtyckim. Powstał więc plan, przemyślana forma, zakreślone na mapie miejsca, które trzeba odwiedzić, ale czasem nie warto niczego planować. "Swell" to historia o rozstaniu i nieakceptowanej samotności. O powrotach do tych samych miejsc, wspomnieniach, które nie dają spokoju i ostatecznie, o ukojeniu. Ta książka to rozdział z życia wielu z nas".

Mateusz Sarello "Swell"
Mateusz Sarello "Swell"
Mateusz Sarello "Swell"

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl