ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Inne

Kolejny skandal w World Press Photo czy niepotrzebne zamieszanie? Antoni Żółciak

2014-02-19
7 komentarzy
17
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Kolejny skandal w World Press Photo czy niepotrzebne zamieszanie?
Obrady jury Word Press Photo, fot. Michael Kooren
Okazuje się, że tegoroczny zwycięzca WPP, John Stanmeyer, jest bliskim znajomym przewodniczącego jury World Press Photo - Gary'ego Knighta. Czy doszło do naruszenia regulaminu?

Pracujący przede wszystkim dla National Geographic, Stanmeyer jest jednym z członków-założycieli słynnej agencji fotograficznej VII. Tej samej, w której od początku był też Gary Knight - tegoroczny szef gremium jurorskiego. Momentalnie więc zaczęły pojawiać się wątpliwości i podejrzenia o nepotyzm, przeradzając się w kolejny skandal związany z World Press Photo. Tyle tylko, że teraz nie dotyczy on nadmiernej postprodukcji, a właśnie osobistych konotacji. Wszyscy zainteresowani zdołali jednak zareagować odpowiednio wcześnie, nie dopuszczając do prawdziwej burzy medialnej.

"Zapewniamy, że w ciągu dwóch tygodni sędziowania kierowaliśmy się tylko procedurami ustalanymi na przestrzeni 57-letniej historii konkursu. Jurorzy, którzy brali udział w tym procesie, zadbali o to, by każda fotografia była traktowana uczciwie i na równi z innymi. Żałujemy tym samym, że ich reputacje zostały poddane pod wątpliwość (...)", czytamy w oficjalnym oświadczeniu organizacji.


"Signal", zwycięskie zdjęcie World Press Photo 2014; fot. John Stanmeyer
"Signal", zwycięskie zdjęcie World Press Photo 2014; fot. John Stanmeyer

Okazuje się przy tym, że sam Knight - według nowojorskiego "Timesa" - chciał się wycofać z sędziowania. Nie pozwoliły mu oficjalne zasady World Press Photo.

"Jeśli już, to dla Johna byłem bardziej przeszkodą, niż pomocą" - podkreśla Knight. Każdy z jurorów ma jeden głos, który musi oddać. Według sekretarza WPP, wstrzymywanie się jest niedozwolone. Wszystkie głosy są anonimowe i tajne - jeden juror nie wie, jak głosował drugi. Co w związku z tym? Stanowisko organizatorów WPP jest jednoznaczne - "Tutaj po prostu nie ma żadnej podstawy do powątpiewania w etykę i integralność Garyego Knighta. Każdą decyzję poprzedzano ogólnym, otwartym forum, na którym każdy mógł wyrazić swoje wątpliwości", uzasadnia David Campbell, sekretarz World Press Photo.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl