ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Inne

ZAiKS chce opodatkować aparaty fotograficzne Antoni Żółciak

2014-01-24
1686 komentarzy
3068
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
ZAiKS chce opodatkować aparaty fotograficzne
fot. Arek Olek, Flickr, CC
Katalog urządzeń objętych tzw. podatkiem reprograficznym może zostać rozszerzony o kolejne grupy produktów - aparaty fotograficzne i kamery

Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych mogłyby podrożeć aparaty fotograficzne, gdyby nałożyć na nie dodatkowe opłaty. Parapodatek reprograficzny, wynoszący obecnie od 0,05 do 3 procent ceny urządzenia, ma bowiem jeden cel: chodzi o wynagradzanie twórcom potencjalnych strat ponoszonych przez kopiowanie ich dzieł za pośrednictwem sprzętu elektronicznego. Na razie płacimy przede wszystkim za produkty odtwarzające filmy i muzykę, jednak Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ma bardziej rozległy plan.

Prawie 6000 procent - o tyle niektóre podmioty chciałyby podwyższyć opisywaną wyżej opłatę. Organizacje życzą sobie również rozszerzenia  o kolejne segmenty, włączając w to rynek smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych i kamer wideo, wszystko pod wspólnym sztandarem rekompensaty twórców tracących pieniądze. I nawet nie o piractwo tu chodzi, nie o szarą strefę, a o najzwyklejsze tworzenie kopii posiadanych dzieł na użytek prywatny.

Dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT, Michał Kanownik, zwraca jednak uwagę na fakt innego zastosowania aparatów i kamer. To w końcu sprzęt, który jest wykorzystywany częściej do tworzenia własnych dzieł, aniżeli kopiowania cudzych. Według wstępnych szacunków, parapodatek miałby podnieść przychód dla organizacji związanych z ZAiKS-em z 27 milionów złotych pobranych w ubiegłym roku do 320-350 milionów rocznie. (źródło: pclab.pl)

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl