ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Opinie

Tim Walker "Story Teller" [recenzja] Maciej Zieliński

2013-11-16
0 komentarzy
38
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Tim Walker "Story Teller" [recenzja]
Samolot z bagietek, latające spodki, gigantyczne lalki i owady – jest tylko jeden fotograf, który potrafi stworzyć tak surrealistyczne, baśniowe scenografie i jeszcze namówić klienta, żeby wyłożył środki na ich realizację

Tim Walker

"Story Teller"

Format: 34,5x27,5 cm, Oprawa: twarda, Stron: 256, Cena: 229 zł

www.bookoff.pl

 

W ujęciach mody Tima Walkera dostrzeżemy filmy Tima Burtona, miejskie pejzaże Billa Brandta i romantyczne, sielankowe kadry Edwina Smitha. Ale przede wszystkim widać w nich szczęśliwe dzieciństwo na angielskiej prowincji. Walker dorastał w Dorset. Młodzieńcze lata spędził na czytaniu przygód Tintina i beztroskiej zabawie. Już wtedy lubił aranżować różne sceny w ogrodzie matki - wymyślał coś i próbował to zbudować. Gdy w jego ręce wpadły kolorowe magazyny, zrozumiał, że tylko fotografia mody pozwoli mu opowiadać historie.

Aparatem brata zrobił pierwsze zdjęcia, a historii fotografii uczył się, praktykując w lochach Condé Nast, gdzie archiwizował negatywy magazynu Vogue (to tam odkrył fotografie Cecila Beatona). Zawodu uczył się jako asystent Richarda Avedona i Nicka Knighta. Pierwsze zdjęcia dla magazynu Vogue zrobił w wieku 25 lat, dziś jest jedną z największych gwiazd fotografii mody.

Wydana po raz pierwszy w 2012 roku książka "Story Teller" to drugi album Walkera. Podobnie jak "Pictures" (zbiór wczesnych prac), utrzymany jest w typowym dla jego zdjęć, surrealistycznym stylu. "Gawędziarz" to jednak już nie tylko piękne baśnie, ale również odtworzone senne koszmary (pajęczyny, olbrzymie pszczoły, gigantyczne szkielety, łóżka z kości). Walker często wykracza poza romantyczną narrację, przy czym zdjęcia nadal bawią i urzekają.

Oddzielną kategorią są portrety - zamiast idealizować fotografowane gwiazdy, eksponuje jeszcze ich wady (Tilda Swinton zasłonięta wielkim kołnierzem, tak białym jak jej blada cera) i wykorzystuje charakterystyczne atrybuty (Alexander Mc Quinn pozujący z czaszką i papierosem). Wisienką na torcie są zdjęcia odręcznych szkiców oraz notatnika, do którego wkleja inspiracje – stare zdjęcia, grafiki, wycinki z gazet...

Album wydany jest przy tym po prostu pięknie - imponujący format, świetna gramatura i znakomita jakość prawie 200 wydruków. Jest wielką księgą baśni i najlepszym dowodem na siłę ludzkiej wyobraźni. "Story Teller" to jeden z naszych ulubionych albumów. Polecamy!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl