ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

25 lat Photoshopa - konkurs dla grafików [wideo] Antoni Żółciak

2015-02-19
1 komentarzy
40
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
25 lat Photoshopa - konkurs dla grafików [wideo]
Photoshop skończył 25 lat! Z tej okazji Adobe ogłosiło konkurs, a my przygotowaliśmy, krótką historię najpopularniejszego programu do edycji grafiki

Zacznijmy od informacji bieżącej - z okazji 25. urodzin aplikacji, Adobe zorganizowało specjalny konkurs graficzny. Każdy, kto ma miniej niż 25 lat, może opublikować swój projekt na Behance z tagiem "Ps25Under25", zgłaszając tym samym chęć udziału w jubileuszowym wydarzeniu. Adobe wyselekcjonuje 25 najciekawszych kandydatów. Ci będą mieli okazję samodzielnie, przez dwa tygodnie, publikować swoje dzieła na instagramowym koncie @Photoshop, co zapewni globalną ekspozycję ich prac. Pierwszym szczęśliwcem jest 24-letni Meksykanin na stałe mieszkający w Kalifornii, Freddy Santiago.

Jak to się zaczęło, czyli krótka historia Photoshopa

Był rok 1987, kiedy Thomas Knoll pracował nad swoim doktoratem przy University of Michigan. Był świeżo po zakupie Maka Plus, dzięki któremu miał nadzieję szybciej ukończyć działania. Napotkał jednak pewien szkopuł - sprzęt nie wyświetlał poprawnie skali szarości na swoim monochromatycznym monitorze. Knoll, nie będąc w stanie przetrawić tego problemu, własnoręcznie napisał prostą przeglądarkę graficzną.

Nie wiedział wówczas, że gdy jego brat - John - zobaczy program podczas świątecznej wizyty, zapragnie rozbudować jego funkcjonalność. Obaj panowie zasiedli więc do klawiatur i rozpoczęli projekt o nazwie Display.

Apple, tymczasem, obchodziło premierę Macintosha II, który jako pierwszy w portfolio kalifornijskiej korporacji dysponował kolorowym wyświetlaczem. Knollowie postanowili więc rozszerzyć Display o wsparcie dla koła barwnego. Pojawiły się kolejne funkcje - poziomy, balans bieli, nasycenie, odcienie czy możliwość eksportu pliku w różnych formatach. Zaledwie rok po rozpisaniu pierwszego szkicu aplikacja zmieniła nazwę na Image Pro, by chwilę później zaistnieć jako Photoshop w procesie poszukiwania inwestorów do dalszej dystrybucji.


Ekran startowy jednej z pierwszych wersji Photoshopa
Ekran startowy jednej z pierwszych wersji Photoshopa

Adobe, spółka założona przez byłych pracowników Xeroksa, była jedynym przedsiębiorstwem wykazującym zainteresowanie Photoshopem. W lutym 1990 roku pojawiła się pierwsza, publiczna wersja programu. Poniżej możecie zobaczyć demo, którym młodzi Knollowie oczarowali ówczesnego dyrektora artystycznego firmy.

Kolejne przełomy następowały rok po roku. Photoshop rozrastał się o kolejne opcje, rozpoczęto również jego dystrybucję na systemy Windows, IRIX i Solaris. Jednak wtyczka najbardziej istotna dla nas - fotografów - pojawiła się dopiero w wydaniu 7.0.1. Wtedy to Camera Raw możliwa była do zainstalowania jako opcjonalny plug-in.

Adobe zmieniło następnie nazewnictwo Photoshopa, chrzcząc go jako CS (część pakietu Creative Suite) w roku 2003. Kolejna rewolucja miała miejsce w czerwcu 2013 roku, kiedy 14. wydanie programu rozpoczęto dystrybuować jako część CC - Creative Cloud. Oprogramowanie nie jest już dostępne stacjonarnie, w wydaniu pudełkowym, a wyłącznie w postaci comiesięcznej subskrypcji.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl