ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Zdjęcia jak filmowe fotosy Patryk Karbowski

2018-03-28
0 komentarzy
89
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zdjęcia jak filmowe fotosy
Spróbujemy podczas sesji uzyskać typowo filmowy efekt, wykorzystując przy tym minimum środków i sprzętu

Aby uprawiać fotografię, trzeba się nią interesować i starać sie poznać ją jak najlepiej – to oczywiste. Żeby mieć jeszcze więcej pomysłów i swobodniej posługiwać się tym narzędziem, próbujmy poszukiwać inspiracji nie tylko w samej fotografii, ale także w kulturze wizualnej w szerokim ujęciu. W filmie często mamy do czynienia ze scenami oświetlonymi efektownie, ale bez wyczuwalnej sztuczności. Uznani fotografowie tacy jak David LaChapelle czy duet Synchrodogs wykorzystują z kolei oświetlenie dość swobodnie i kreatywnie, tworząc tym samym ciekawe, nierealistyczne światło. Dzisiaj odejdziemy jednak od tego stylu na rzecz bardziej filmowego, logicznego światła.

Przygotowania

Na początku rzecz omawiana w poprzednim numerze, czyli dobór lokacji, modela i stylizacji. Adam ma kręcone włosy, na których wyraźnie będzie widać światło kontrowe (ustawione z tyłu modela). Ubrany jest tak, jakby wybierał się na całonocne szukanie guza. Ubrania dobraliśmy z jego własnej szafy, dzięki czemu wygląda naturalnie i swobodnie. Pierwszy wariant przestrzeni to odpowiednio prezentujący się w szerszym planie fragment miasta, drugi to budki z kolorowymi świecącymi reklamami znajdujące się bliżej. Tutaj pojawia się pierwsza ważna kwestia związana ze światłem.

W plenerze

Fotografujemy wczesnym wieczorem, nie nocą, aby zarejestrować jak najwięcej szczegółów w cieniach, oświetlonych resztką naturalnego światła, oraz uchwycić malownicze wieczorne niebo (jeżeli znajduje się w kadrze). Zdjęcie celowo jest niedoświetlone, aby wczesny wieczór stał się nocą. Skutkuje to jednak niewystarczającym oświetleniem modela. Wtedy właśnie przydają się dodatkowe lampy. Logiczne działanie ze światłem można zauważyć na zdjęciu, na którym z niczego ono nie wynika. Nawet laik zauważy na fotografii pewną sprzeczność i brak konsekwencji.

Na głównej fotografii natomiast wyraźnie widać, że odczekałem, aż zapalą się światła miasta. Dzięki temu światło na modelu wygląda tak, jakby pochodziło z ulicznych latarń lub neonów. Efekt uzyskany jest w sposób prosty i tani, dzięki dwóm systemowym lampom w trybie manualnym. Jedna wyzwalana jest radiowo, druga za pomocą naciągniętego do granic możliwości kabla. Tylna lampa świeci przez pomarańczową folię, a przednia przez zielonkawe szkło ozdabiające wejście do stacji metra.

Patryk Karbowski

Rocznik 89. Ukończył fotografię na Wydziale Operatorskim PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Interesuje go przede wszystkim fotografia w stylu dokumentalnym, za której pomocą opisuje zjawiska społeczne występujące w otaczającej go rzeczywistości. Jego prace były wielokrotnie nagradzane (m.in. finalista Magnum Expression Award, Nagroda Arte Creative, I nagroda w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej). Ma na koncie wystawy na festiwalach w Polsce i za granicą (Fotofestiwal w Łodzi, Encontros da Imagem Braga, Kolga Tbilisi Photo). Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Warszawie. www.patrykkarbowski.com

 

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl