ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Niebezpieczne karty pamięci? Hakerzy mówią o ryzyku Antoni Żółciak

2014-01-05
1 komentarzy
17
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Niebezpieczne karty pamięci? Hakerzy mówią o ryzyku
Hakerzy udowodnili, że karty SD i microSD są podatne na zagrożenia z zewnątrz w stopniu większym, niż zakładano

W trakcie informatycznej konferencji Chaos Communication Congress pokazano prosty sposób na przejęcie kontroli nad zwykłą kartą pamięci. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nośniki SD to nie tylko przestrzeń dyskowa, na którą trafiają nasze zdjęcia. To również mikrokontroler, którego zadaniem jest regularne sprawdzanie kart pod kątem uszkodzonych sektorów i - w razie konieczności - omijanie ich. Z każdym procesorem w parze musi iść jednak oprogramowanie; to właśnie ono stanowi dla użytkowników największe zagrożenie. Według hakerów, firmware na SD nie jest odpowiednio zabezpieczany i może być wykorzystany w sposób szkodliwy dla właściciela.

Co gorsze, formatowanie czy użycie aplikacji nadpisujących pliki niewiele da. Teoretycznie, kontroler karty poddanej niepożądanym modyfikacjom jest w stanie ukryć część partycji przed pecetem lub lustrzanką… i dalej robić swoje.

Prawdopodobieństwo wykorzystania Waszej karty do niecnych celów nie jest, co prawda, duże, ale lepiej dmuchać na zimne. W większości przypadków wystarczy zdroworozsądkowe podejście, nie należy używać nośników niewiadomego pochodzenia, czy unikać "okazjonalnych" zakupów na aukcjach internetowych.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl