ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Inne

Matryca CMOS, która rejestruje milion klatek na sekundę! [wideo] Jan Wodziński

2016-12-22
19 komentarzy
70
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Matryca CMOS, która rejestruje milion klatek na sekundę! [wideo]
Japońscy naukowcy opracowali nową matrycę CMOS, która jest w stanie zarejestrować obraz z szybkością miliona klatek na sekundę

Ostatnimi czasy coraz częściej dochodzą nas słuchy o kolejnych nowościach w świecie matryc światłoczułych - w szczególności tych, które wyposażone są w migawkę globalną. Właśnie taki typ sensora opracowali naukowcy z japońskiego Tohoku University - być może stanie się on przełomem na rynku kamer umożliwiających kręcenie wideo w zwolnionym tempie. Jak na razie, nowa, eksperymentalna matryca ma bardzo małą rozdzielczość - zaledwie 128x96 pikseli, a maksymalna długość nagrywanego wideo wynosi 480 mikrosekund. W przyszłości nowy sensor ma jednak osiągnąć rozdzielczość 1 megapiksela, a długość materiału ma wzrosnąć.

Zgodnie z zasadą działania matryc CMOS z globalną migawką, obraz ze wszystkich pikseli rejestrowany jest jednocześnie a następnie magazynowany w komórkach pamięci, po czym jednocześnie przetwarzany przez procesor obrazu. Ta specyficzna konstrukcja zapobiega z jednej strony efektowi "rolling shutter" z drugiej strony zaś powoduje, że pojemność pamięci staje się pewnego rodzaju ograniczeniem. Aby zbudować matrycę pozwalającą zarejestrować wideo o długości 480 mikrosekund, naukowcy z Tohoku Univeristy musieli zastosować aż 480 komórek pamięci na jeden piksel - liczba ta ma jednak z czasem zwiększać się.

Czy tego typu ekstremalna inżynieria znajdzie zastosowanie w produktach dostępnych na półkach sklepowych? Na razie oczywiście nie, ale prawdopodobnie globalna migawka może w przyszłości odmienić technologię filmowania. Brak "rolling shutter" i 1000 klatek na sekundę? Takie wyniki wydają się być coraz bardziej realne. Więcej informacji o nowej matrycy znajdziecie tutaj.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl