ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Canon EOS 5D Mark IV - Król EOS Czwarty Krzysztof Mularczyk

2016-08-25
205 komentarzy
721
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Canon EOS 5D Mark IV - Król EOS Czwarty
Matryca 30 Mp w nowej technologii, dotykowy ekran, wbudowane Wi-Fi i GPS, filmowanie 4K... Canon prezentuje lustrzankę EOS 5D Mark IV

Nie jest to flagowa seria lustrzanek w systemie EOS, ale chyba najbardziej uniwersalna, wszechstronna i o najlepszym stosunku jakości do ceny. Po 11 latach od premiery pierwszej "piątki", Canon wprowadza na rynek jej czwartą generację. I choć wydawało się, że Mark III nie wymaga większych poprawek, EOS 5D Mark IV zyskał zupełnie nowe możliwości!

Nowa matryca

Canon EOS 5D Mark IV został wyposażony w nową pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 30,4 Mp, obsługiwaną przez procesor DIGIC 6+. Oferuje ona szeroki zakres czułości ISO 100-32000, możliwość rozszerzenia od 50 do 102400 oraz ulepszony algorytm przetwarzania i redukcji szumów.

Nowy czujnik wprowadza także innowacyjny format zapisu plików - Dual Pixel RAW. W informacji prasowej czytamy, że "użytkownicy będą mogli wykorzystać dane Dual Pixel do wykonania mikroustawień pozycji ostrości i rozdzielczości, a także zmienić punkt widzenia lub przedni bokeh lub zredukować występowanie tzw. duchów w obrazie". Najwyraźniej, innowacyjna technologia Canona pozwoli na wprowadzanie niemożliwych do tej pory korekt do obrazu na etapie edycji. Jak sprawdza się w praktyce, pokażą pierwsze testy.

Autofokus i pomiar światła

Nadal 61-punktowy, ale podrasowany. Z 41 punktami krzyżowymi ma być czuły od -3 EV, i tak jak w EOS 1D X Mark II, wszystkie pola AF są czułe przy f/8, a 21 z nich nadal pozostają krzyżowymi przy tej wartości przysłony. System AF umożliwia śledzenie twarzy i kolorów szybko poruszających się obiektów, a w trybie Live View czułość sięga -4 EV.

Dodatkowym wsparciem jest też nowa matryca pomiarowa 150K RGB+IR, która ma zapewniać jeszcze precyzyjniejsze ustawianie ekspozycji oraz ulepszone wykrywanie i śledzenie obiektu.

Szybkość działania

Aparat jest szybszy, ale zachowuje bezpieczny dystans do "jedynki". Technologie wspierające szybkie przetwarzanie danych i procesor DIGIC 6+ umożliwiają fotografowanie w pełnej rozdzielczości z szybkością 7 kl./s z pełnym śledzeniem AF/AE. W ramach jednej serii można zapisać do 21 plików RAW lub nieograniczoną ilość JPEG-ów. W sytuacjach, które wymagają wyjątkowej dyskrecji, takich jak np. fotografowanie dzikiej przyrody, można skorzystać z jednego z trybów wyciszających pracę - Silent single lub Silent Continuous.

Filmowanie 4K

Stało się! Podobnie jak EOS 1D X Mark II, nowa "piątka" także filmuje w rozdzielczości 4K. Lustrzanka nagrywa w standardzie DCI 4K (4096 x 2160) z szybkością zapisu 30/25/24 klatek na sekundę. Co ważne, z materiału zarejestrowanego w 4K można uzyskać pojedyncze zdjęcia o rozdzielczości 8,8 Mp. W opcjach mamy znaleźć także nagrywanie Full HD 60p (HD 120p) oraz możliwość tworzenia filmów poklatkowych i tryb filmowania HDR.

Ergonomia i komunikacja

Producent informuje o zwiększonej odporności na wodę i pył. Pojawił się także dotykowy ekran LCD o przekątnej 3,2”. Umożliwi dostęp do pełnego menu i jest połączony z nowym przyciskiem wyboru obszaru AF, co ma pozwolić na szybką zmianę ustawień.

EOS 5D Mark IV ma nareszcie wbudowane Wi-Fi, które pozwali na zdalną obsługę i bezpieczny transfer plików (FTPS/FTP) za pośrednictwem aplikacji Canon Camera Connect, a NFC zapewni natychmiastowe połączenie z kompatybilnymi urządzeniami. Aparat ma też moduł GPS, który dodaje współrzędne geograficzne do danych EXIF z automatycznym oznaczeniem czasu.

Cena i dostępność

Canon EOS 5D Mark IV ma kosztować około 3630 euro. W sprzedaży znajdzie się na początku września.

Inne nowości

Razem z nową lustrzanką Canon zaprezentował również dwa nowe profesjonalne obiektywy EF 24-105mm f/4L IS II USM i EF 16-35mm f/2,8L III USM.

Zapowiedział także aktualizację oprogramowania sprzętowego dla lustrzanki EOS 1D X Mark II. Wprowadza ona m.in. wsparcie dla standardu IPCT oraz LCD colour tone, jak w nowym EOS 5D Mark IV. Aktualizacja usprawnia także funkcje sieciowe i GPS. Firmware będzie dostępny we wrześniu.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl