ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Zenit wraca ze stałoogniskowymi obiektywami Antoni Żółciak

2016-04-20
32 komentarzy
2
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zenit wraca ze stałoogniskowymi obiektywami
Zenitar 50 mm f/1,2
Rosyjska firma z Krasnogorska zarządzająca marką Zenit od 1952 roku pokazała prototypy nowych obiektywów

Jeszcze w lutym pisaliśmy o możliwości powrotu Zenita na rynek. Wtedy jednak chodziło o aparaty; teraz, na rosyjskich targach Photoforum 2016, pojawiły się prototypy stałoogniskowych obiektywów do lustrzanek i bezlusterkowców.

W firmowym sklepie internetowym Zenit-Foto jest już na przykład odnowiona wersja Zenitara 16 mm f/2,8, popularnego rybiego oka na pełną klatkę. Nowy MS Zenitar 16 mm f/2,8 (z mocowaniem Canon i Nikon) kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 650 zł, choć jego dystrybucja jest mocno ograniczona. W ofercie są też jasne manualne obiektywy MC Zenitar 1,2/50s zaprojektowane pod małe matryce lustrzanek Canon i Nikon w cenie około 900 zł.

Po opublikowaniu zdjęć i relacji z targów Photoforum na stronie Gavrilovart Internet zawrzał. Okazuje się, że zakłady w Kranogorsku zamierzają wprowadzić wkrótce na rynek ciekawe Zenitary z ręcznym ustawianiem ostrości. Najszybciej powinniśmy zobaczyć modele:

  • Zenitar 50 mm f/0,95 dostosowany został specjalnie pod kątem pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony. Niewykluczone, że będzie również dostępny dla innych systemów. Konstrukcja optyczna składa się ma z dziewięciu elementów ustawionych w 8 grupach i 14-listkowe przysłony.
  • Zenitar 50 mm f/1,2 przystosowany został z kolei pod kątem lustrzanek Canona i Nikona. Tutaj problemem może być jedynie waga, wynosząca ok. 1200 g. Pozostałe parametry - jak minimalna odległość ogniskowania równa 0,45 m czy pokrycie soczewek warstwami antyrefleksyjnymi - mogą przekonać potencjalnych nabywców. Konstrukcja optyczna w tym przypadku to 10 elementów w ośmiu grupach.
  • Zenitar 85 mm f/1,2, czyli współczesny odpowiednik Heliosa Jupitera-9 85 mm f/2,0. Obiektyw zbudowano z wykorzystaniem dziewięciu elementów i siedmiu grup. Średnica filtra to 82 mm.

Zenitary 50 mm f/0,95 i 85 mm f/1,2 mają, według wstępnych ustaleń, kosztować ok. 500 dolarów. Sprzedaż pierwszych szkieł rozpocznie się latem tego roku.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl