ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Inne

Obiektyw, którym fotografowano na Księżycu trafi na aukcję Antoni Żółciak

2016-03-31
3 komentarzy
28
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Obiektyw, którym fotografowano na Księżycu trafi na aukcję
Już niedługo odbędzie się licytacja obiektywu Zeiss 500 mm f/8, którym Dave Scott robił zdjęcia na powierzchni Księżyca podczas misji Apollo 15

Jednym z aspektów przygotowania misji kosmicznych było zapewnienie astronautom odpowiedniego sprzętu, za pomocą którego mogliby uwieczniać pozaziemskie tereny. Apollo 15 w założeniu miało być najbardziej rozbudowanym wydarzeniem właśnie pod tym względem. W realizacji pomógł aparat Hasselblad EDC (Electronic Data Camera), który zresztą sam trafił pod młotek w 2014 roku. Wylicytowana kwota wyniosła wówczas ponad 900 tys. USD, trzykrotnie przekraczając założenia domu aukcyjnego WestLicht. Sprzęt fotograficzny z misji Apollo uznawany jest za szczególnie cenny, bo jest go po prostu mało. Większość urządzeń musiała bowiem zostać na powierzchni Księżyca, aby ograniczyć do minimum wagę lądownika przy powrocie na Ziemię.

Tym razem na aukcję trafi kolejny elementem fotograficznego zaplecza astronautów. Jest nim obiektyw Zeiss Tele-Tessar 500 mm f/8, projektowany właśnie pod kątem współpracy z Hasselbladem EDC. Szkło będzie licytowane już 14 kwietnia.

Tele-Tessar mierzy 30,5 cm długości. Przy bagnecie znajdziemy też numer seryjny NASA, a w połowie długości tubusu - dostosowane do obsługi w specjalistycznych rękawicach pierścienie pozwalające na zmianę przysłony i ostrości. Srebrny kolor nie jest przypadkiem. Inżynierowie chcieli zapewnić w ten sposób jednorodną temperaturę we wnętrzu konstrukcji.

Według danych NASA, obiektywem wykonano 293 zdjęcia podczas misji Apollo 15. Mamy więc do czynienia ze sprzętem używanym, o czym świadczą liczne otarcia i drobne wgniecenia. Powstały nie tylko ze względu na wszechobecny pył kosmiczny, ale również wskutek upadku, jakiego doświadczył jeden z astronautów podczas księżycowego spaceru.

"Po powrocie z trzydniowej wycieczki na Księżyc, Zeiss powędrował do centrali. Po dwóch dniach NASA wysłała mi obiektyw z powrotem, jako pamiątkę", mówi Dave Scott, członek załogi Apollo 15. "Od tamtej pory znajdował się wyłącznie w mojej prywatnej kolekcji".

Dom aukcyjny szacuje, że Tele-Tessar zostanie sprzedany za ok. 400-600 tys. dolarów. Możliwe jednak, że cena końcowa znacznie przekroczy przewidywania.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl