ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

DJI Phantom 4 - dron, który sam ominie przeszkody [wideo] Antoni Żółciak

2016-03-02
1 komentarzy
20
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
DJI Phantom 4 - dron, który sam ominie przeszkody [wideo]
DJI Phantom 4 to dron inteligentny - potrafi nie tylko latać, ale też samodzielnie omijać przeszkody i śledzić wybrane obiekty

O ile pierwsza generacja dronów DJI Phantom już była rewolucją, tak teraz - w czwartym wcieleniu - producent znowu zaskakuje. W przeciwieństwie do większości zautomatyzowanych urządzeń tego typu, Phantom 4 robi więcej, niż tylko podąża za wytyczoną ścieżką. Istniały już na rynku drony z systemem wspomagania przy starcie i lądowaniu, będące w stanie wrócić samodzielnie do "bazy" czy orbitować wokół swojego operatora - ale wszystkie były ślepe na to, co działo się dookoła nich.

Phantom 4 jest pod tym względem inny. Na pokładzie znalazło się bowiem łącznie 10 kamer, z czego trzy, we współpracy z czujnikami ultradźwiękowymi, są w stanie skonstruować trójwymiarowy model otoczenia. Dane, interpretowane przez dwa procesory, pozwalają na samodzielne nawigowanie i wykrywanie przeszkód w terenie z odległości nawet 15 metrów. Co więcej, nowość od DJI jest też w stanie śledzić obiekt bez potrzeby wyposażania rzeczonego obiektu w nadajnik.

Co więcej, teraz o wiele prościej jest nim sterować - wystarczy wskazać kierunek na dotykowym ekranie naszego tabletu. Nie trzeba nawet majstrować przy kontrolerze, by Phantom 4 był w stanie lecieć i rejestrować obraz.

Producentowi udało się dodatkowo wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu do 28 minut (za pośrednictwem akumulatora o pojemności 6000 mAh). Zasięg szacowany jest na 5 km, a maksymalna prędkość lotu wynosi 72 km/h.

Samą konstrukcję oparto na rdzeniu ze stopu magnezu, co pozwoliło na zagwarantowanie wytrzymałości przy jednoczesnym utrzymaniu wagi na akceptowalnym poziomie. Zmieniono też umiejscowienie akumulatora, podwyższając środek ciężkości - ma to sprawić, że dron będzie szybciej reagować na polecenia użytkownika.

Za rejestrowanie obrazu odpowiada kamera ze zintegrowanym, 3-osiowym gimbalem i matrycą o przekątnej 1/2,3 cala. Sensor potrafi zapisywać obraz z czułością do ISO 1600 (dla zdjęć) i ISO 3200 (dla filmów). Jakość nagrywanych materiałów to 4K przy 30 kl./s lub 1080p przy 120 kl./s. Fotografie wykonywane są w rozdzielczości 12 Mp, w formacie Adobe DNG RAW. Obiektyw, natomiast ma ogniskową równą 20 mm (w ekwiwalencie dla 35 mm) i 94-stopniowym polem widzenia.

DJI Phantom 4 ma kosztować 1399 USD.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl