ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Tamron 85 mm f/1,8 i 90 mm f/2,8 Macro - kolejne obiektywy i stacja dokująca Tap-in Console Antoni Żółciak

2016-02-22
3 komentarzy
27
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Tamron 85 mm f/1,8 i 90 mm f/2,8 Macro - kolejne obiektywy i stacja dokująca Tap-in Console
Tamron zaprezentował dwie stabilizowane stałki oraz domową stację dokująca dla obiektywów

Tamron SP 85 mm f/1,8 Di VC USD to obiektyw o typowych, portretowych parametrach. W uszczelnianym tubusie znajdziemy 13 elementów rozlokowanych w 9 grupach. Producent użył trzech soczewek ze szkła niskodyspersyjnego (jedna LD i dwie XLD) oraz pokrył przednią soczewkę powłoką fluorową, ułatwiającą utrzymywanie frontowego elementu w czystości. Warto również wspomnieć o powłokach eBand i BBAR - te, z kolei, poprawiają transmisję, oraz minimalizują występowanie refleksów i flar.

Te same elementy znajdziemy zresztą w SP 90 mm f/2,8 Di VC USD, choć tutaj konstrukcja składa się już z 14 soczewek ustawionych w 11 grupach. W obydwu obiektywach wykorzystano  9-listkową, kołową przysłonę, która ma zapewniać atrakcyjne rozmycie tła. Widać, że firma pełnymi garściami czerpie z dotychczasowych doświadczeń - podobna konstrukcja optyczna była zastosowana w szkłach makro Tamrona z 1997 i 2000 roku.

Minimalny dystans ogniskowania wynosi 80 cm dla 85 mm f/1,8 i 30 cm dla 90 mm f/2,8, przy czym obiektyw makro odwzorowuje obraz w skali 1:1. Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada unowocześniony silnik USM. W fotografowaniu w trudniejszych warunkach oświetleniowych wspomoże nas z kolei optyczna stabilizacja obrazu, której skuteczność to ok. 3,5 EV.

Wymiary obiektywu portretowego to 91 x 85 mm przy wadze 700 g i średnicy filtra 67 mm. Szkło makro mierzy 117 x 79 mm (609 g) i będzie kompatybilne z filtrami 62-milimetrowymi.

Obiektywy dostępne będą z mocowaniami Canon EF, Nikon F oraz Sony/Minolta. Warto przy tym zaznaczyć, że wersja dla Sony pozbawiona będzie zintegrowanej stabilizacji; tę znajdziemy w samych korpusach.

Uaktualnienie

Obiektyw Tamron SP 90 mm f/2,8 Di VC USD jest już w sprzedaży w cenie ok. 3000 zł. Model SP 85 mm f/1,8 Di VC USD pojawi się na polskim rynku 7 kwietnia w cenie 3499 zł.

Tamron Tap-in Console

Wzorując się na stacji dokującej Sigma USB Dock, Tamron opracował własne tego typu rozwiązanie. Dzięki podłączeniu obiektywu Tamron do stacji Tap-in Console, poprzez oprogramowanie Tamron-Tap Ulitity na komputerze PC lub Mac, będzie można zaktualizować firmware wybranych obiektywów Tamron i dostosować różne funkcje według swoich potrzeb. Dzięki Tamron TAP-in Console użytkownicy będą mogli samodzielnie:

  • aktualizować oprogramowanie wybranych obiektywów
  • regulować AF w obiektywie,
  • dostosowywać limiter ostrości,
  • ręcznie dostosowywać regulację ostrości (tylko w przypadku obiektywów które mają funkcję ręcznego ustawiania ostrości - full-time manual)
  • regulować stabilizacje obrazu VC (tylko dla obiektywów VC)
  • zapisywać ustawienia do pliku (tworzenie profilu)
Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl