ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

DxO ONE - zaawansowana przystawka do smartfona Antoni Żółciak

2015-06-19
5 komentarzy
16
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
DxO ONE - zaawansowana przystawka do smartfona
Co się stanie, gdy specjaliści od laboratoryjnych pomiarów wydajności matryc wezmą się za stworzenie własnego aparatu?

Na początek trochę o samym DxO - firma czerpie zyski głównie z produkcji oprogramowania ale w środowisku fotograficznym znana jest również ze względu na niezwykle szczegółowe, laboratoryjne pomiary możliwości matryc i obiektywach. Zanalizowano już w ten sposób przeszło 9 tys. produktów (do których zaliczają się również moduły fotograficzne w smartfonach). Za rekomendację wystarczyć powinien też fakt, że z opracowanych przez DxO procedur korzysta dziś większość redakcji foto (w tym również Digital Camera Polska).

Dlatego też - kiedy wczorajszego wieczoru z wielkim przytupem pojawił się w ofercie firmy DxO ONE - trudno było ukryć zdziwienie. Sprzęt funkcjonuje jako przystawka do iPhone'a, oddając w ręce użytkownika 1-calową, 20,2-megapikselową matrycę i 32-milimetrowy (ekwiwalent dla formatu małoobrazkowego) obiektyw o jasności f/1,8 z 6-listkową przysłoną. W praktyce powinno przełożyć się to na jakość obrazu porównywalną z tą, jaką generują kompakty premium oparte na sensorach o podobnej przekątnej. Zastanawia jedynie dość długa ogniskowa, zwłaszcza w czasach, gdy większość klientów przyzwyczajona jest do implementowanego w telefonach szerokiego kąta.

DxO ONE pozwala też na manualną kontrolę nad procesem powstawania zdjęcia, co zapewniają tryby P, A, S i M. Ciekawostką jest również tryb SuperRAW, w ramach którego na jedno ujęcie złożone zostaną 4 różne klatki RAW. Łączny wynik w rankingach DxO wyniesie w takim przypadku 85, co oznacza, że ONE uzyska rezultat lepszy, niż wszystkie inne aparaty wyposażone w 1-calowe matryce.

Wśród pozostałych elementów specyfikacji technicznej znajdziemy m.in. minimalny czas otwarcia migawki na poziomie 1/8000 s i zakres ISO 100 - 51 200. Urządzenie doposażono w niewielki wyświetlacz OLED, prezentujący podstawowe parametry ekspozycji, a także tryb filmowy, umożliwiający rejestrowanie klipów w jakości Full HD (1920 x 1080p) z prędkością 30 klatek na sekundę. Wszystkie te materiały trafiają na kartę microSD.

W pewnym sensie ONE podobny jest do produktów z linii Sony QX, przy czym propozycja DxO łączy się z naszym smartfonem fizycznie (złącze Lightning), nie za pośrednictwem Bluetootha czy Wi-Fi. Przekłada się to na brak spowolnień w wykonywaniu poleceń i eliminację błędów programowych.

Producent deklaruje bezkonfliktową współpracę z iPhone'ami 6 Plus, 6, 5s, 5c, 5, a także z tabletami iPad Air 2, iPad Mini 3, iPad Air, iPad Mini 2 oraz iPad. Wymagany jest tu również iOS 8. Sugerowana cena detaliczna DxO ONE wynosi 599 dolarów. Sprzedaż sprzętu rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl