ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Adobe Lightroom 6 i CC - dwie wersje programu do edycji RAW Antoni Żółciak

2015-04-21
24 komentarzy
71
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Adobe Lightroom 6 i CC - dwie wersje programu do edycji RAW
Adobe Lightroom 6
Kolejna wersja Lighroom będzie dostępna w chmurze Creative Cloud lub w wersji pudełkowej jako Lightroom 6. Sprawdźcie listę zmian!

Najważniejszą wiadomością związaną z premierą Lightrooma CC/6 jest wyraźna poprawa szybkości i stabilności pracy. Przy odpowiednio wydajnym sprzęcie, oprogramowanie ma funkcjonować nawet kilkadziesiąt razy sprawniej. Według deklaracji producenta efekty zmiany suwaka ekspozycji zauważymy 27 razy szybciej. Inne narzędzia, jak poprawa dystorsji, będą reagować nawet 80-krotnie szybciej. Jednym z elementów poprawy wydajności będzie nawiązanie współpracy z procesorem karty graficznej - konieczne będzie jednak posiadanie kompatybilnego GPU i zestawu najnowszych sterowników.

Lightrooma CC/6 - lista zmian

  • nowy tryb panoramy, łączący wiele zdjęć nawet w formacie RAW

  • automatyczne składanie plików HDR z dwóch lub więcej zdjęć

  • rozpoznawanie twarzy i tagowanie poszczególnych osób

  • tryb pokazu slajdów, w ramach którego możemy wygenerować klip złożony ze zdjęć, plików wideo, muzyki i dodatkowych efektów czy przejść

  • nowe pędzle w filtrach gradacyjnym i kołowym, możliwość usuwania danego efektu za pomocą gumki, a także szybkiego podglądu wprowadzonych zmian możliwość wygodnego przenoszenia zmian wprowadzonych lokalnie na kolejne zdjęcia poprzez opcję synchronizacji

  • tryb automatycznego doboru rozdzielczości plików podglądowych (przy aktualizowaniu aplikacji konieczna będzie ręczna zmiana w opcjach).

Interesującą funkcją jest również usprawnione Smart Previews, której zadaniem jest oszczędzanie miejsca na naszym dysku systemowym. Możemy przechowywać oryginalne pliki na dysku zewnętrznym, poddając edycji odpowiednio pomniejszone zdjęcia podglądowe - rozwiązanie ma teraz działać zauważalnie sprawniej. Adobe zadbało ponadto o możliwość szybszego wyszukiwania fotografii. Usprawniono też oparte na HTML5 galerie internetowe, dodając kilka nowych układów zdjęć.

Jednocześnie, Lightroom CC jest teraz w pełni funkcjonalną częścią kreatywnej chmury Adobe - Creative Cloud. Możemy kupić albo, jak dotychczas, pakiet fotograficzny za 9,99 euro miesięcznie (razem z Photoshopem CC), albo nabyć samą wywoływarkę za 149 dolarów (pod nazwą Lightroom 6). Co zyskujemy, jeśli zdecydujemy się na model abonamentowy? Przede wszystkim synchronizowanie z wspomnianą chmurą, a więc również aplikacjami mobilnymi i webowymi. Możemy też korzystać z automatycznych aktualizacji dokładnie w ten sam sposób, w jaki odbywa się to przy innych aplikacjach Creative Cloud - a więc praktycznie bezobsługowo.

Proces aktualizacji do Lightrooma 6/CC odbywa się za pośrednictwem platformy CC, gdzie widnieje już komunikat o nowej wersji. Aktualizacja jest darmowa dla obecnych subskrybentów Creative Cloud.

Użytkownicy, którzy dotychczas pracowali w oparciu o pudełkowe wydanie programu, mogą kupić odpowiedni upgrade za pośrednictwem strony producenta. Aktualizacja uszczupli Wasz portfel o 76 euro.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl