ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Inne

Nie będzie kolejnych Lunarów. Hasselblad zamyka centrum projektowe Antoni Żółciak

2014-11-07
6 komentarzy
27
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Nie będzie kolejnych Lunarów. Hasselblad zamyka centrum projektowe
Hasselblad Stellar
Hasselblad nie będzie już pracować nad luksusowymi wersjami aparatów Sony

We wrześniu 2012 roku świat obiegła nietypowa wiadomość - Hasselblad pokaże własnego bezlusterkowca. Wtedy nie było jeszcze powiedziane, że ów aparat stanowić będzie stuprocentową kopię Sony NEX-7, różniącą się jedynie luksusowym wykończeniem projektowanym przez specjalistów z centrum we włoskim Treviso. Rok później Lunar trafił do sprzedaży. Przez kosmicznie wysoką cenę (7 tys. dolarów) i specyficzny design, stał się obiektem kąśliwych uwag i docinków. Był to, przecież, wyłącznie rebrandowany bezlusterkowiec, który od strony technologicznej nie wnosił nic nowego.


Hasselblad Lunar
Hasselblad Lunar

Centrum projektowe w Treviso na tym nie poprzestało - kolejnym dzieckiem włoskich artystów stał się Stellar, czyli wizualnie zmodyfikowany Sony RX100, wzbogacony od strony ergonomicznej o głęboki, drewniany uchwyt. Jakich jeszcze różnic mógł doświadczyć potencjalny nabywca? Cóż. Żadnych.


Hasselblad Stellar
Hasselblad Stellar

Na tym jednak Hasselblad i Sony nie poprzestali, bo w lutym tego roku światło dzienne ujrzał model HV - odmiana lustrzanki A99 wyceniona na ponad 11 tys. dolarów. Tutaj cena faktycznie mogła być uzasadniona, jako że inżynierowie pokusili się o zamknięcie znanego już układu obrazowania w niesamowicie wytrzymałym aluminium pokrytym metodą PVD z fizycznym osadzaniem z fazy gazowej. Zapewniało to wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne - niestety, znów pod kątem technologicznym nie zaszły tu najmniejsze zmiany. "To nie jest sprzęt dla tych, którzy lubią fotografować. To sprzęt dla tych, którzy fotografują ze stylem", mówił wówczas Ian Rawcliffe, CEO szwedzkiej firmy.


Hasselblad HV
Hasselblad HV

Po premierze HV długo nie dochodziły do nas żadne informacje związane z kolejnymi projektami tandemu Sony i Hasselblad. Aż do wczoraj - na łamach niemieckiego serwisu Photoscala, pojawiła się wiadomość o planowanym zamknięciu centrum w Trovino. Nie jest to jeszcze oficjalny komunikat, ale wszystko wskazuje na to, że Hasselblad zdecydował się definitywnie zakończyć projekt.

Nie oznacza to natomiast, że Szwedowie w zupełności wycofają się z idei rebrandingu - dalsze działania pozostają jednak tajemnicą.

Antoni Żółciak

Nie istnieje dla niego życie bez klawiatury. Od kilku lat pisze do serwisów i magazynów o tematyce fotograficznej i technologicznej, często samemu chwytając za aparat. W DCP omawia m.in. ciekawostki sprzętowe i pomysły na oryginalne zdjęcia.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl