ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Sfotografuj mglisty poranek

2018-11-13
13 komentarzy
54
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Sfotografuj mglisty poranek
Idź za radą Tiiny Törmänen - ustaw budzik na wczesną godzinę i uchwyć mgiełkę spowijającą krajobraz

O mglistym poranku w idyllicznej Laponii w Finlandii najprawdopodobniej spotkasz fotografkę Tiinę Törmänen rozstawiającą swój statyw. Ten obraz zarejestrowała wcześnie rano w Parku Narodowym Syöte. „Jeśli chcesz uchwycić mgliste poranne sceny, musisz poznać zjawiska pogodowe, jakie występują w danej lokalizacji” – mówi Tiina. „Idealne warunki to takie, kiedy pogoda jest stabilna i nie ma silnego wiatru”.

Jeżeli chcesz zarejestrować spowity mgłą pejzaż, zaleca, abyś postarał się poszukać punktu widokowego znajdującego się na wzniesieniu. „Jeśli sam znajdziesz się we mgle, to nic nie będziesz widział!” – mówi. „Ale kiedy już znajdziesz się dość wysoko, możesz zobaczyć ją z góry i wówczas widok będzie zupełnie inny”.

Chcąc zarejestrować taki rodzaj zdjęcia, nie możesz korzystać z obiektywu szerokokątnego: Tiina zdecydowała się użyć teleobiektywu 100–400 mm, aby ciaśniej wykadrować scenę, która uzyskała dzięki temu większą siłę oddziaływania. Zapytana, czy miała jakieś trudności techniczne ze zrobieniem tego zdjęcia, Tiina odpowiedziała: „Ten rodzaj fotografii polega raczej na byciu we właściwym miejscu we właściwym czasie”.

Tiina uprawia prostą fotografię: woli robić zdjęcia tego, co widzi, zamiast manipulować obrazem na etapie edycji. „Światło wschodzącego słońca w połączeniu z podnoszącą się mgłą tworzy niesamowity efekt” – mówi. „Mgła dodaje fotografiom mnóstwo nastrojowości”.

Mieszkająca w Laponii w Finlandii Tiina Törmänen specjalizuje się w fotografii zimowej i leśnej. Po ukończeniu studiów na południu kraju i pracy jako szef kuchni wróciła do domu i rozpoczęła pracę jako profesjonalny fotograf. Tiina organizuje także wyprawy fotograficzne dla tych, którzy lubią przygody!

Więcej na jej temat przeczytasz na jej stronie www.tiinatormanen.com lub odwiedzając jej profil na Instagramie – @tiinautti

Trzy najważniejsze wskazówki od Tiiny...

  • Wstawaj wcześnie rano i bądź na miejscu przed wschodem słońca.
  • Poranna mgła wygląda najlepiej po kilku deszczowych dniach.
  • Jeśli nie masz możliwości fotografowania z wyżej położonego punktu widokowego, spróbuj zrobić zdjęcia, używając drona. Wzleć nim ponad mgłę, jeśli nie znajduje się zbyt wysoko!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl