ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Użyj szeroko otwartej przysłony przy zdjęciach makro

2018-11-03
1 komentarzy
39
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Użyj szeroko otwartej przysłony przy zdjęciach makro
Wykorzystaj urok nieostrości przy fotografowaniu z bliska. Wykonując zbliżenie, jak najmocniej otwórz przysłonę!

W przypadku fotografowania tematu z niewielkiej odległości profesjonaliści często używają małego otworu względnego obiektywu (np. f /11), aby zwiększyć głębię ostrości. Jednak w przypadku tego projektu sugerujemy zrobić dokładnie odwrotnie i ustawić szeroko otwartą przysłonę!

To ujęcie zostało zarejestrowane przy następujących parametrach ekspozycji 1/200 s, f/2,8, ISO 1600. Aparatu na statywie nie udało się zamocować tak nisko, jak potrzebowaliśmy, więc fotografowaliśmy z ręki. Zdjęcia przyrodnicze ukazujące takie tematy często wyglądają najlepiej, gdy zostaną zrobione z niskiego punktu widzenia, zatem staraj się rejestrować takie obrazy, umieszczając aparat tuż nad ziemią. Dlatego warto mieć ze sobą wodoodporną matę lub nawet zwykłą plastikową torbę, jeżeli okazałoby się, że w tym celu musisz położyć się na trawie.

W dzisiejszych czasach szum pojawiający się przy stosowaniu wysokich czułości matrycy nie stanowi już tak poważnego problemu, jak kiedyś, więc jeżeli jesteś zmuszony fotografować z ręki, po prostu podnieś wartość ISO, aby skompensować brak statywu. Z kolei jeśli Twój obiekt jest wyjątkowo ciemny, możesz także zabrać ze sobą dodatkowe źródło światła np. latarkę. Większość współczesnych telefonów komórkowych ma wbudowaną diodę, która z powodzeniem nadaje się do doświetlania tego typu scen, ale użyć można także arkusza białego kartonu lub srebrnej folii jako miniblendy odbijającej światło.

Dlaczego ta fotografia jest udana...

  • Linie wiodące. Kompozycja tej sceny przyciąga wzrok, ponieważ grzyby rozmieszczone są wzdłuż krzywej biegnącej od dolnego lewego do prawego górnego rogu kadru.
  • Kolory. Kontrast między intensywną zielenią i pomarańczowoczerwonymi liśćmi wygląda dobrze i przyciąga uwagę oglądających.
  • Ostry główny punkt zainteresowania. Upewnienie się, że jakiś obszar sceny jest wyraźny, daje gwarancję, że efekt zadziała. Grzyb znajdujący się w centrum kadru stanowi główny punkt zainteresowania.
  • Fragmenty rozmyte. Nieostre obszary są tak samo ważne jak ostry główny punkt zainteresowania. Zdecyduj, jaka część pierwszego planu i tła ma być rozmyta.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl