ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Użyj teleobiektywu do robienia zdjęć miejskich krajobrazów

2013-07-30
0 komentarzy
5
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Użyj teleobiektywu do robienia zdjęć miejskich krajobrazów
fot. David Clapp
Załóżcie teleobiektyw i cieszcie się zdjęciami miejskich krajobrazów! David Clapp zachęca do ciasnych ujęć

Gdy fotografujecie miejską przestrzeń, zapewne kusi Was, by wyciągnąć szerokokątny obiektyw, którym obejmiecie jak najwięcej, jednak używając teleobiektywu, macie możliwość wyłapania ciekawego kadru i wyjęcia z niego interesujących szczegółów, można wyróżnić wiele elementów, które będą wyraźnie widoczne na zdjęciu, co może skutecznie podkreślić przepych i gwar oraz przestrzenny klimat panujący w wielu metropoliach świata.

"Gdy robiłem zdjęcie gwarnego Tokio, musiałem oddalić się nieco i spojrzeć na nie z innej perspektywy", mówi fotograf podróżnik, David Clapp. "Sztuczka z użyciem obiektywu z długą ogniskową polega na tym, że przy ogniskowej np. 200 mm (idealna do tego projektu) można skompresować perspektywę i sprawić, że wszystko będzie wyglądać, jakby znajdowało się w jednej płaszczyźnie. Wyzwaniem często jest znalezienie punktu ostrości, to co podoba mi się w tym ujęciu, to fakt, że tych punktów jest kilka".

"Na pierwszy rzut oka widać jasne kolory i mocne piony, ale gdy przyjrzycie się uważniej, zaczniecie dostrzegać coraz więcej szczegółów, takich jak dziewczyna puszczająca oczko na jednej z reklam po lewej, czy rysunkowy pingwin w prawym górnym rogu. Po chwili zobaczycie nawet pędzący pociąg na dole kadru, to moja ulubiona część tego zdjęcia".

Zacznijcie już dzisiaj!

  • Dla czystego zdjęcia, bez zaśmieconego tła, starajcie się znaleźć miejsce znajdujące się jak najwyżej, by fotografować scenę raczej z jej wysokości, a nie z dołu.
  • Ponieważ wszystko w ujęciu jest w określonej odległości, nie potrzebujecie wąskiej przysłony dla idealnej ostrości. Ustawcie f/8 lub f/11 - to zapewni zdjęciom ostrość aż po krawędzie.
  • Szukając potencjalnych obiektów do fotografowania, wypatrujcie wyraźnych kolorów, mocnych pionów, linii poziomych i rytmu.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl